PANEL YIKAMA VE SANTRAL TEMİZLİĞİ :

Çatı, cephe veya arazi üzerinde kurulu olan GES tesislerinin panel yıkaması İşletme ve Bakım Hizmetimizde belirtilen paketler haricinde de yapılmaktadır. Yıkama önemi santralin yıkamadan önce ve sonrası için kıyaslanması ile oldukça net olarak anlaşılmaktadır. GES tesisleri en az yılda 2 kez yıkanması önerilmektedir. Gerekçeleri şu şekilde sıralanabilir:

  • PV Modül üzerinde yer alan çok küçükte olsa kalan lekelerin(kuş pisliği, çamur, vs…) hot spot oluşturması sonucu istenmeyen direnç oluşmaktadır. PV modül ömrünü azaltmaktadır.
  • PV Modül cam ile çerçeve arasında toplanan toprak, toz ve bileşenleri yine panel ömrüne etki etmektedir. zamanla bu kirlilik kalıcı hale gelmektedir.
  • Olası Maden işletmesi yakınında bulunan santraller aşırı derecede toza maruz kaldığından belli bir toz tabakasının ışınımın PV Modül içerisindeki hücrelere ulaşımını engellemektedir. bu durumda üretimi engelleyici önemli bir etkendir.
  • Tarım alanlarının yakınında olması hem toz, hem ilaçlama gibi başlıca etkenler ile panel üzerine yapışması sonucu verimsiz üretime neden olmaktadır. Ayrıca panel üzerine gelecek kimyasallar panel garanti durumunu etkilememesi açısından önemlidir.
  • Paneller yukarıdaki etkenler sebebiyle ısınması daha fazla olacaktır. Her bir etken verimi etkilediği gibi ısı da verimi olumsuz etkileyecektir.

Yıkama hizmetini yukarıda belirtilen durumlarda panel yüzeyini tamamen temizliyoruz. Bu temizleme işlemini uygun, sisteme zarar vermeyen makina, ekipman ve eğitimli personellerimiz ile sağlıyoruz.